Grandiozno! Od -14 do pobede nad šampionom Evrope, Zvezda – CSKA 86:84

Košarkaši Crvene zvezde mts pobedili su CSKA sa 86:84 posle produžetka u petom kolu Evrolige. Malo je reći koliko je velika ova pobeda bila, “rudarska”, iscrpljujuća igra sa srećnim završetkom.

EL / CZVCSKA 86:84

Delovalo je da CSKA davi Zvezdu kao zmija žabu, kroz celo prvo poluvreme gradili su prednost do +8, da bi odličnom odbranom imali i 14 poena viška sredinom trećeg perioda. Malo-pomalo Zvezda se vraćala u igru boljom odbranom, čvrstinom i borbenošću.

U tome je prednjačio Jagodić Kuridža, Lojd je bio konstanta, a posle trojke Rita Zvezda je došla do izjednačenja 56:56. Međutim, taj nalet Zvezde odbio je sjajni Haket teškim šutom, pa trojkom.

Ipak, Obradovićev tim je navaljivao i nije odustajao, da bi posle pet vezanih poena Davidovca poveo 71:70 na 63 sekunde do kraja. Bilo je to prvo vođstvo još od rane faze utakmice, a Zvezda je imala i napad za pobedu na kraju regularnog dela – Lojd nije izgradio dobru poziciju i nije ni dobacio do koša.

U dodatnih pet minuta Zvezda je bolje počela, dva alej-upa Ročestija i Terija, plus trojka Lojda za +5. Sada je bio red na Itudisovu ekipu da se vrati, ali na 84:84 Lojd pogađa posle prodora. Rit lupa rampu Džejmsu na drugoj strani, da bi Zvezda odigrala smušen napad i dala novu šansu CSKA, ali Džejms promašuje trojku i crveno-beli dolaze do velike pobede.

Ponovo je blistao Džordan Lojd sa 31 poenom (9-15 za dva, 2-6 za tri) i 6 skokova, Marko Jagodić Kuridža imao je 11 poena (2-6 iz igre), 6 skokova i 2 asistencije, Emanuel Teri dodao je 10 poena (4-5 iz igre) i 2 skoka, a Kori Volden imao je 12 poena (4-9 iz igre) i 2 skoka. Hol je imao 6 poena i 6 asistencija, a 7 poena dodao je Duop Rit.

Tok meča:

CSKA je počeo bez Džejmsa u petorci, ali je počeo i prodorom Hilijarda na koji je Zvezda odgovorila prodorom Lojda i trojkom Jagodića Kuridže. Igralo se na startu u serijama, odgovorili su Moskovljani preko Milutinova, trojkom Haketa i pogotkom Klajburna za 9:5.

Nastavilo se tako, Zvezda 5-0 (Hol trojka i potom alej-up sa Terijem), pa CSKA 5-0 (Fojtman leđima protiv Terija i Kurbanov trojka), a posle koša Lojda uz faul za 12:14 videli smo televizijski tajm aut.

Pogodio je Lojd i bacanje pre nego što ga je zamenio Ročesti, a Džejms je tada ušao na parket prvi put za CSKA.

Kucanje Šengelije, pa trojka Voldena za 16:16, a do kraja četvrtine CSKA je igrao čvrsto na Voldenu, dok se Teri mučio u odbrani, da bi pogotkom Ročestija posle ofanzivnog skoka Zvezda na prvi dvominutni odmor otišla sa -2 (20:18).

Nije se igralo u visokom intenzitetu na startu druge četvrtine, a CSKA je čuvao vođstvo, nakon što je Šengelija akrobatski spasao loptu i poslužio Uhova na ziceru – 26:22. Posle nesportskog faula Lazića

Džejms je pogodio oba penala za plus šest CSKA, koji je zaigrao čvrsto u odbrani i post je prekinut posle tri minuta prodorom Voldena (28:24). Ipak, odgovorio je odmah Klajburn trojkom iz otvorene pozicije za 31:24 i Obradovićev tajm aut.

Imao je CSKA šansu možda i više da se odlepi, Šengelija je promašio oba penala, a na drugoj strani Lojd pogađa trojku uz faul. Delovalo je kao važan koš, ali Haket odgovara trojkom, da bi Klajburn posle još jednog ofanzivnog skoka CSKA doveo svoj tim na 36:28.

Odgovara ponovo Lojd, ovoga puta sa 2+1, ali crveno-beli ni posle dobrih odbrana nisu uspevali da osiguraju skok. Rit je napravio dva jeftina faula, a posle bacanja Fojtmana bilo je 40:33. Pogodio je Nemac uz faul u sledećem napadu za +8 svog tima, što je bio i konačni rezultat prvog poluvremena, 43:35.

Na početku drugog poluvremena Zvezda nije mogla da pronađe put do koša – CSKA je zatvorio reket, šutevi su bili iznuđeni i teški, a na drugoj strani prvo je Haket dao sva tri penala, da bi posle trojke Kurbanova bilo 49:35.

Konačno, posle skoro četiri minuta crveno-beli prekidaju post prodorom Lojda. To je probudilo malo Zvezdu, a posle trojke Voldena domaći su opet prišli na jednocifreni zaostatak (51:42).

Zvezda je zaigrala bolje u odbrani, Jagodić Kuridža je pogodio dva penala, a u narednom napadu bio je borben, izborio loptu i potom je Teri pogodio za -5 (51:46). Imala je potom Zvezda tri napada da se još više približi – Ročesti ponovo loš u mismeču, faul u napadu Lojda na šutu, a onda i loše dodavanje Hola za Terija. Imala je onda još jednu šansu Zvezda, Hol je u poslednjoj sekundi promašio šut sa distance.

Očigledan previd sudija kada nije sviran faul na Lojdu omogućio je kontru CSKA i prekid dugog posta Moskovljana, Lojd zatim pogađa na drugoj strani, ali pravi četvrtu ličnu grešku. Pogađa potom Hol trojku za -3, ali onda i Volden pravi četvrtu ličnu.

Duga pauza zbog obostrane tehničke Hilijardu i Teriju donela je četvrtu ličnu i za Zvezdinog centra, ali njegova zamena Rit daje trojku za izjednačenje 56:56. Na drugoj strani Haket pogađa jako težak šut, Hol baca loptu u ruke, a Haket daje trojku za 61:56 i tajm aut Obradovića.

Pogađa Jagodić Kuridža dva penala, ali na drugoj strani Haket opet pogađa trojku, sada za +6. Na drugoj strani Volden daje dva penala, ali onda pravi faul u borbi za skok, svoj peti, a onda Šengelija daje jedno od dva bacanja za 65:60.

Imala je Zvezda napad da se vrati u igru potpuno, Lojd je olako izgubio loptu, a onda dozvolio Džejmsu da ga lako prođe i položi. Odgovara Lojd istom merom, a onda je Haket dao još jednu trojku za 70:64 na nešto više od dva i po minuta do kraja.

Rit zakucava posle ofanzivnog skoka, a na nešto manje od dva minuta do kraja Davidovac daje trojku za -1. Kurbanov promašuje trojku, na drugoj strani Zvezda nije najbolje organizovala napad i Lojd je promašio težak šut, ali Davidovac hvata loptu u napadu među trojicom protivnika i pogađa za 71:70 na 63 sekunde do kraja, tajm aut Itudis.

U narednom napadu CSKA Džejms je udvojen, ponovo je Haket bio sam i pogodio je šestu trojku – 73:71 za Moskovljane. U narednom napadu CSKA Džejms je udvojen, ponovo je Haket bio sam i pogodio je šestu trojku – 73:71 za Moskovljane. Pogodio je Lojd oba bacanja, Džejms je promašio trojku, a Zvezda je imala napad za pobedu – ostavilo se Lojdu da igra jedan na jedan, a on nije ni dobacio u šutu za tri poena. Produžetak.

Klajburn koš na startu produžetka, ali Zvezda preokreće posle dva alej-upa Ročestija i Terija, zatim Fojtoman pravi grešku pri izvođenju auta i Lojd daje trojku za 80:75.

Igralo se u klackalici sve do 84:79, tada Džejms pogađa relativno težak šut sa distance, na drugoj strani Lazić promašuje trojku i onda pravi peti faul na Džejmsu. On pogađa jedno, na drugoj strani Hol promašuje šut sa distance, a Klajburn završava na liniji penala posle faula Davidovca – pogađa oba za 84:84.

Lojd pogađa posle prodora, Rit lupa rampu Džejmsu na drugoj strani, da bi Zvezda odigrala smušen napad i dala novu šansu CSKA, ali Džejms promašuje trojku i crveno-beli dolaze do pobede.