Crveno bela stratosfera : Zvezda – Budućnost 86:72

Košarkaši Crvene zvezde u derbiju 13. kola i poslednjem meču u ABA ligi ove godine ubedljivo su pobedili aktuelnog šampiona Budućnost sa 86:72.

Crveno-beli su jedini tim bez poraza u regionalnom takmičenju, dok Podgoričanima nije pomogla ni šok terapija u vidu smene trenera Aleksandra Džikića posle serije od šest poraza.

Tim Milana Tomića je u seriji od sedam pobeda u svim takmičenjima i nema sumnje da će crveno-beli sve učiniti da nastave niz i u novoj godini. Zvezda prvi meč igra već 2. januara protiv Limoža na startu Top 16 Evrokupa.

Crvena zvezda – Budućnost 86:72 (23:11, 23:29, 17:23, 23:9) Hala: „Aleksandar Nikolić”. Gledalaca: 7.000.

CRVENA ZVEZDA: Regland 6, Čović, Kešelj 3, Perperoglu 23, Davidovac 2, Nenadić 3, Lazić 2, Beron 13, Ristić, Simanić 14, Cirbes 11, Odžo 9.

Crveno-beli su tri četvrtine kontrolisali dešavanja na terenu, a jedini krizni period imali su u trećoj četvrtini kada su gosti iskoristili smušenost u napadu Tomićevog tima i u jednom trenutku su otišli na najvećih +8 – 63:55.

Ipak, Zvezda se do kraja tog dela utakmice serijom 8:0 potpuno vratila, a u istom ritmu je nastavila i u poslednjem periodu. Domaći tim je serijom 16:0 definitivno prelomio meč (71:63).

Odbrana crveno-belih je u odlučujućih 10 minuta bila nerešiva enigma za Podgoričane, dok su u napadu imali mnogo više rešenja od Đetića koji su se oslanjali na individualna rešenja.

U velikoj seriji Zvezde bitnu ulogu imao je Majkl Odžo koji je postigao 6 poena i dominirao u skoku u oba koša.

Perperoglu je bio najefikasniji sa 23 poena, Simanić je dodao 14 (2/8 za tri), uz 12 skokova i 2 asistencije, Beron je upisao 13, Cirbes 11, dok je Reglend imao po 6 poena i asistencija.

Tok utakmice:

Startne postave

Crvena zvezda: Regland, Lazić, Beron, Simanić, Cirbes, Budućnost: Šehović, Erl Klark, Gordić, Bizadze, Bel.

Zvezda je odlično počela meč i trojkama Simanića i Berona u 2. minutu povela je sa 6:0. Prvi koš za goste postigao je Klark.

Budućnost je uspela da odbije nalet crveno-belih, a važnu ulogu u prvih 5 minuta imao je Klark, koji je upisao dve blokade. Posle ‘banane’ Bitadzea i trojke Gordića gosti su u 6. minutu prvi put poveli – 9:8. Ipak, Beron je odgovorio sa 6 vezanih poena, potom je asistirao Odžu za zakucavanje za 16:9 u 7. minutu.

Prvom trojkom Perperoglua crveno-beli su u 9. minutu prvi put došli do dvocifrene prednosti – 21:11. Zvezda posle prve četrvtine vodi sa 23:11.

Budućnost je smanjila na 27:20, a posle tajm-auta nalet gostiju prekinuo je trojkom Kešelj.

Mnogo je manje uzbuđenja u drugom periodu. Zvezda sigurnom igrom održava solidnu prednost, dok Budućnost uglavnom individualnim kvalitetima pojedinaca pokušava da nešto promeni i vrati se u meč.

Perperoglu je u 17. minutu pogodio svoju drugu trojku za 39:28. Budućnost se probudila i mini serijom 5:0, uz trojku Bela, na minut i 34 sekundi pre odlaska na odmor smanjuila na 39:33.

Beron je u poslednjem minutu postigao trojku, a u sledećem napadu na isti način odgovorio je Nikolić (43:38).

Poenima Gordića u poslednjem sekundu Budućnost je smanjila minus i na poluvreme otišla sa minus 6 – 46:40.

Beron je bio najefikasniji sa 12 poena, Perperoglu je dodao 10, a Cirbes 9. Kod gostiju Gordić je bio najraspoloženiji sa 14 poena, a Kol je postigao jedan manje.

Budućnost je mnogo bolje počela treću četvrtinu i kod rezultata 46:44 imala je nekoliko prilika da izjednači ili čak preokrene rezultat. Zvezda je prvi koš, i to sa penala, postigla posle tri i po minuta preko Reglanda.

Trojkom Šehovića i Bitadzea gosti iz Podgorice su napravili seriju 10:1 i u 25. minutu poveli 50:47.

U finišu treće četvrtine Noris Kol je skoro sam održavao prednost Podgoričana, a trojkom Nikolića gosti su na 1:50 minuta pre kraja tog dela meča otišli na +8 – 63:55.

Poenimna Perperoglua i Cirbesa domaći su smanjili na 63:59, a trojkom Simanića u poslednjoj sekundi domaći su izjednačili na 63:63.

Crveno-beli su u istom ritmu nastavili i u poslednjoj četrtini i košem Odža kompletirana je serija 16:0 za 71:63 u 33. minutu.

Seriju Zvezde sa linije penala prekinuo je Bitadze – 71:65 u 34. minutu. perperoglu je u 36. minutu ponovo doneo svom timu dvocifrenu prednost – 76:65.

Košem odličnog Simanića Zvezda je u poslednjem minutu imala maksimalnih 86:69.

Zvezda je pobedila 86:72 i zabeležila 13. trijumf u ABA ligi.