ABA: Zvezda pokazala svoj puni potencijal, zgromljena Cedevita Olimpija 88:73

Košarkaši Crvene zvezde mts imali su težak ispit, ali su ga položili i upisali najvredniji trijumf u dosadašnjem toku ABA lige. Crveno-beli su u 20. kolu ABA lige savladali Cedevita Olimpiju rezultato 88:73 i na taj način uspeli da upišu 13. pobedu u regionalnom takmičenju.

ABA liga j.t.d.

Svesni značaja utakmice crveno-beli su igrali veoma motivisano, ali u isto vreme i veoma pametno. Čvrstina u odbrani koja je jedna od glavnih karaktersitika ekipe pokazala se u najboljem svetlu u dvorani ‘’Aleksandar Nikolić’’ gde je skoro 5.000 navijača bodrilo Crvenu zvezdu.

Protiv direktnog konkurenta u borbi za plejof crveno-beli su u ranoj fazi utakmice stekli dvocifreno vođstvo, a izuzimajući manji pad u četvrtoj četvrtini , takvo  vođstvo praktično nisu ispuštali do poslednjeg zvuka sirene. Nije se osetio i izostanak Ognjena Dobrića i Čarlsa Dženkinsa koji su i dalje na listi povređenih igrača, a za to je bila zadužena fenomenalna timska igra.

Marko Jagodić-Kuridža / ABA liga j.t.d.

U poslednjih dva minuta ulog je bilo i 11 poena razlike kolika je bila zaliha Cedevita Olimpije iz ljubljanskog okršaja, ali izvrsnom rolom kapitena Branka Lazića u završnici, preciznom rukom Bilija Berona i čvrstom timskom igrom crveno-beli su i to nadoknaila. U slučaju identičnog međusobnog skora ove dve ekipe na kraju regularnog dela ABA lige, bolje plasirana ekipa na tabeli biće Crvena zvezda mts.

Najefikasniji akter utakmice bio je Marko Jagodić – Kuridža koji je utakmicu završio sa 18 poena, a statistika ne pokazuje sav njegov doprinos u izvrsnoj utakmici koju je odigrao. Bili Beron i Kevin Panter postigli su po 14 koševa.

Billy Baron / ABA liga j.t.d.

Crveno-beli su veoma motivisano ušli u utakmicu. Čvrsti u odbrani i rastrčani u kontranapadu kontrolisali su dešavanja na terenu. Bili Beron je bio šuterski raspoložen, otvorio je utakmicu sa dve trojke, a kada je Lorenzo Braun proigrao Jagodića-Kuridžu i on zakucao Zvezda je povela 8:0 posle tri minuta igre.

Jagodić-Kuridža je briljirao na početku i to na obe strane terena. Nakon njegovih novih poena, a imao ih je u ranoj fazi već osam, doneli su Crvenoj zvezdi mts 12 poena prednosti – 16:4.

Kevin Punter / ABA liga j.t.d.

Prva deonica je zaista u potpunosti pripala Zvezdinoj odbrani i Jagodiću-Kuridži koji je bio brilijantan, kao i ostatak tima istini za volju. Nakon deset minuta igre Zvezda je imala velikih 17 poena prednosti, a pomenuti krilni centar crveno-belih na svom kontu 11 poena koliko i ukupno gostujuća ekipa – 28:11.

Zvezda je bila veoma čvrsta. Za 12 minuta igre Cedevita Olimpija je postigla samo 11 pona i crveno-beli su stekli 21 pone prednosti – 32:11.

Izabranici Dragana Šakote su zaista igrali brilijantno u prvom poluvremenu. Do kraja četvrtine visoka prednost je bez većih problema zadržana, a ona je iznosila ‘’plus 18’’ nakon 20 minuta igre. Poslednje poene u prvom poluvremenu postigao je Kevin Panter pred zvuk sirene – 46:28.

Kalin Lucas / ABA liga j.t.d.

Izuzetan pristup iz prvog poluvremena koji su imali crveno-beli ponovio sei na početku treće deonice. Cedevita Olimpija je igrala bolje u odnosu na prvih 20 minuta, ali je Zvezda bila u ritmu i kontrolisala dešavanja na terenu.

Šuteri gostiju su ušli u ritam, ali svaki njihov propust u odbrani kažnjavali su crveno-beli. Bili Beron je pogađao svoje šuteve, Jagodić-Kurdža i Lorenzo Braun bili su u odličnom napadačkom ritmu i bili su zaslužni što je visoka prednost sa poluvremena očuvana je i posle 30 minuta igre – 64:48.

Poslednja deonica počela je pogotkom Džejmsa Gista, a onda je usledio manji pad koji je rezultovao serijom gostiju 7:0 – 66:55. To je bio poziv za oprez, ali nije bilo razloga za paniku. Kevin Panter je prekinuo seriju rivala i vezao četiri poena – 70:55.

Crveno-beli su malo izgubili napadački ritam koji su imali tokom prve tri četvrtine.Odbrana je dobro funkcionisala, al ii ona nije uspevala da nadomesti nedostatak bolje napadačke igre u poslednjoj četvrtini. Olako izgubljene lopte kaznio je plejmejker Cedevita Olimpije Artis koji je vezao dve trojke i smanjio razliku na devet poena – 74:65.

Usledili su poeni Vladimira Štimca, a kapiten Branko Lazić je na manje od dva minuta pre kraja postigao izrazito važnu trojku koja je vratila Crvenoj zvezdi dvocifrenu prednost  – 79:67.

Branko Lazić / ABA liga j.t.d.

U završnici utakmice ulog je bila i razlika, a Cedevita Olimpija je imala zalihu od 11 poena. Ipak, čvrsta igra u odbrani koju je predvodio kapiten Branko Lazić i odgovoran pristup doneli su Crvenoj zvezdi zasluženo i ubedljivu pobedu.

KK Crvena zvezda mts – Cedevita Olimpija 88:73 ( 28:11, 18:17, 18:20, 24:25)

Crvena zvezda mts: Panter 14, Braun 9 (4as), Perperoglu 3, Davidovac, Lazić 8, Beron 14, Gist 7 (4sk), Lukas 2, Jagodić-Kuridža 18, Dženkins, Odžo 5, Štimac 8 (8sk).